Доктор радить, консультує, інформує

Як запобігти травмуванню дитини

Діти часто травмуються або можуть завдати тілесних ушкоджень одне одному під час гри. Травмування може спричинити як поведінка самої дитини або її однолітків, так і необачність дорослих. Тому найважливіше завдання батьків – створити відповідне середовище для безпечної гри дітей, аби запобігти їх травмуванню.

• Пильно наглядайте за дитиною поблизу дороги, відкритих водойм, на спортивному чи ігровому майданчиках. Контролюйте її поведінку й умови гри.
  • Подбайте про зручний одяг і взуття дитини, яке має відповідати погодним умовам.
  • Стежте за грою дитини з низьким рівнем сенсомоторного розвитку. Що молодша дитина, то нижчий у неї рівень сенсомоторного розвитку. Якщо дитина не вміє досконало володіти своїм тілом, то координація її рухів порушується. А відтак травмуватися вона може навіть під час простої гри.
  • Поінформуйте  дитину про наслідки її можливих дій. Коли дошкільник іде на ігровий майданчик або до парку розваг, розкажіть йому про безпечне поводження з ігровим обладнанням. Для її безпеки дитині важливо знати, які каруселі небезпечні та як потрібно поводити себе з ними.
  • Поясніть дитині, що не можна нехтувати власною безпекою, аби вразити друзів чи досягти найкращого результату в певному змаганні. Часто така рішучість  може призвести до негативних наслідків.
  • Ознайомити дитину з правилами дорожнього руху. Дитина  повинна знати як правильно переходити вулицю на пішохідному переході або переході, де є світлофор. Переходити вулицю вона має тільки під наглядом дорослих.
  • Навчіть дитину правил пожежної безпеки. Навіть якщо сірники. Запальнички та інші вогненебезпечні предмети знаходяться в недосяжному для дитини місці, вона має знати, що бавитися з ними не можна.

ПАМ’ЯТКА

Послідовність надання першої

долікарської допомоги

Від якості та оперативності надання дитині першої долікарської допомоги залежать наслідки нещасних випадків. Неправильне чи невчасне її надання можуть призвести до серйозних ускладнень при лікуванні або до інвалідності дитини.

Усі дії людини, яка надає допомогу, мають бути доцільними, обміркованими, рішучими та швидкими. Тому кожен має знати послідовність дій при наданні першої долікарської допомоги.

• Оцінити обставини нещасного випадку та усунути дію шкідливих чинників на організм дитини (витягти з води, винести з охопленого пожежею приміщення, вивільнити від дії електричного струму тощо).
  • Надати дитині найбільш зручне положення. Розпитати, що її турбує, що у неї болить, заспокоїти.
  • Якщо дитина непритомна, з’ясувати у свідків обставини час та місце травмування або раптового погіршення стану здоров’я.
  • Визначити вид і тяжкість травми (поранення, перелом, вивих, опік, задуха, потрапляння стороннього предмета в організм дитини, переохолодження, тепловий удар тощо), наявність кровотечі та порушення функцій життєво важливих органів.
  • На підставі результатів огляду дитини визначити спосіб та послідовність надання першої долікарської допомоги. З’ясувати, які засоби необхідні для її надання в конкретних умовах.
  • Розпочати проведення необхідних заходів: зупинити кровотечу, зафіксувати місце перелому; зробити штучне дихання, непрямий масаж серця. Обробити ушкоджені частини тіла.
  • Викликати швидку.
  • Підготувати постраждалого до транспортування до найближчого закладу охорони здоров’я. Організувати транспортування та супроводжувати дитину.